Witraż portretowy

< Powrót

Witraż portretowy jest czymś, co towarzyszy sztuce witrażownictwa od samych jej początków, czyli od początków drugiego tysiąclecia po Chrystusie. Dzieła, które wówczas tworzono, przeznaczone były wyłącznie do obiektów sakralnych. Przedstawiały sceny biblijne, z życia świętych lub też właśnie ich portrety – powstawały więc pierwsze witraże portretowe. Oprócz funkcji dekoracyjnej, wzmagającej poczucie niejakiego górowania kościoła, istoty wyższej nad człowiekiem i bezsilności ludzkiej wobec świata i swojego losu, miały za zadanie pełnić również funkcję edukacyjną. Witraż portretowy, ukazując wizerunek świętego, informował wiernych o jego istnieniu, historii, życiu. Warto podkreślić, że w tamtych czasach niewiele osób umiało czytać i pisać, co sprawia, że rola dzieł sztuki o takim charakterze znacznie się zwiększa.

Sztuka witrażownictwa przeżywała w swojej historii różne okresy – wiele kryzysów i prób wyparcia z otoczenia społecznego, a także ponownych wzlotów, wzmagających rozwój technik ich powstawania. Obecnie, w XXI wieku, witraże, w tym witraże portretowe wracają do łask. Coraz częściej możemy je spotkać nie tylko w przestrzeni publicznej, lecz nawet w domach prywatnych. Popularne staje się ich montowanie w miejscach takich jak: centra handlowe, kawiarnie oraz inne budowle o nowoczesnym designie, znacznie odbiegającym od tego, gdzie można było spotkać witraże pierwotnie.

Możemy wykonać dowolny witraż portretowy – zaprojektować nowy, wytworzyć według Państwa projektu lub dokonać konserwacji, czy renowacji już istniejącego, by zapobiec wpływowi czasu na jego wygląd.